Падиернос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Падиернос
Поглед кон црквата во Падиернос
Поглед кон црквата во Падиернос
Знаме на Падиернос
Знаме
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПадиернос
Површина
 • Вкупна36 км2 (14 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно226
 • Густина6,3/км2 (160/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Падиернос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.