Тортолес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тортолес
Поглед кон Тортолес
Поглед кон Тортолес

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаТортолес
Површина
 • Вкупна20 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно60[1]
 • Густина5,0/км2 (100/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Тортолес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.


  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт