Алдеасека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алдеасека
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаАлдеасека
Површина
 • Вкупна24 км2 (9 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно313
 • Густина13,0/км2 (300/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Алдеасека е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон. Според пописот од 2004 година, општината има 218 жители.Координати: 41°03′N 4°49′W / 41.050° СГШ; 4.817° ЗГД / 41.050; -4.817