Синагога Кенеса (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Синагога Кенеса
Кенаса караїмська P1460234 вул. Ярославів Вал, 7.jpg
Основни податоци
МестоУкраина Киев, Украина
Припадностјудаизам
Архитектонски опис
Архитект(и)Владислав Городетски
Завршен1902

Синагогата Кенеса е верски храм кој се наоѓа во Киев, Украина. Синагогата била дизајнирана од страна на Владислав Городетски, во периодот од 1898 до 1902 година во мавритански стил.

во времето на Втората светска војна, објектот бил значително оштетен. По војната, објектот бил претворен во Украинска куќа на глумци како што е и денес. За разлика од повеќето други синагоги во Украина, оваа синагога не е вратена на еврејската заедница во земјата.