Национален академски драмски театар именуван по Лесија Украинка (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален академски драмски театар именуван по Лесија Украинка
Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки
[[File:Богдана Хмельницкого 5 дробь 15 Киев 2012 01.JPG alt=]]
Поглед кон објектот
Град
Земја Украина
https://lesyatheatre.com.ua/
Координати: 50°26′42″ N; 30°31′07″ E / 50.445° СГШ; 30.518611° ИГД / 50.445; 30.518611


Национален академски драмски театар именуван по Лесија Украинка (украински: Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки) е театарски објект кој се наоѓа во Киев, Украина. украински театар е посветен на Лесја Украинка.

Бил основан во 1926 година. Овде се одиграле голем број на претстави, од кои најпознати се оние на Фјодор Достоевски и Михаил Булгаков.