Грег ван Авермет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грег ван Авермет
Ван Авермет по Париз-Рубе 2015
Лични податоци
Цело име Грег ван Авермет
Прекар Ави
Роден 17 мај 1985 (1985-05-17) (33 г.)
Локерен,  Белгија
Висина 1,81 м
Маса 74 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб БМЦ Рејсинг Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2006

2007–2010
2011–
Бодисол-Вин фор Лајф-Јонг Вландерен
Предиктор-Лото
БМЦ Рејсинг Тим
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
2 индивидуални етапи (2015, 2016)
2 етапи (ТТТ) (2015, 2018)
Вуелта а Еспања
Бодовен пласман (2008)
1 индивидуална етапа (2008)

Етапни трки

Тирено-Адријатико (2016)
Трка околу Белгија (2015)
Тур де Валони (2011, 2013)
Трка околу Луксембург (2017)
Тур де Јоркшир (2018)

Еднодневни трки и класици

Олимписка друмска трка (2016)
Париз-Рубе (2017)
Гент-Вевелгем (2017)
Е3 Харелбеке (2017)
ГП де Монтреал (2016)
Омлоп Хет Ниусблад (2016, 2017)
Париз-Тур (2011)
Меморијал Рик ван Стенберген (2007)

Други

Светска турнеја UCI (2017)
Американска турнеја UCI (2016)
Последна промена
18 ноември 2018

Грег ван Авермет (холандски: Greg Van Avermaet; р. 17 мај 1985) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата БМЦ Рејсинг Тим.[1] Ја освоил друмската трка на Летните олимписки игри 2016.[2][3]

Покрај олимписката титула, други поголеми достигнувања му се победите на Париз-Рубе, Гент-Вевелгем и Е3 Харелбеке во 2017 година, ГП Монтреал 2016 и Тирено-Адријатико 2016, Омлоп Хет Ниусблад во 2016 и 2017, две поединечни етапни победи на Тур де Франс, бодовниот пласман и етапната победа на Вуелта а Еспања 2008 и неколку завршници на подиум на еднодневните класици.

Сметан за еден од најсестраните возачи во современиот велосипедизам, Ван Авермет е специјалист за класичните велосипедски трки, но исто така освоил етапи и генерален пласман на етапните трки, особено кога вози на ридест терен.[4] Неговиот силен спринт му овозможува да победува од мали водечки групи, но исто така освоил трки по соло-бегства и ја носел жолтата маичка на Тур де Франс во 2016 и во 2018 година.[5]

Кариера[уреди | уреди извор]

Ран живот и аматерска кариера[уреди | уреди извор]

Семејството на Ван Авермет било семејство на велосипедисти, неговиот татко и дедо биле професионални велосипедисти. Започнал со велосипедизам на 19 години, претходно играјќи фудбал како голман.[6] Во 2006 година станал белгиски аматерски првак.

2007-2010[уреди | уреди извор]

Ван Авермет возел четири години за екипата Предиктор-Лото

Во 2007 година го потпишал својот прв професионален договор со екипата Предиктор-Лото и освоил четири трки во првата година.[7] На Трката околу Катар, негова прва професионална трка за новата екипа, ја освоил петтата етапа во спринт во групата на бегството, по што следеле бројни блиски завршници на помали трки. Неговите резултати му го донеле учеството на Трката околу Фландрија и Париз-Рубе - негов најдобар резултат било 29. место на Париз-Рубе. Неколку месеци подоцна освоил етапа на Тур де Валони, како и престижната еднодневна Трка околу Хајнлајте во Германија и Меморијал Рик ван Стенберген во Белгија.[8][9] Го имал својот прв настап на Светското првенство во Штутгарт, каде завршил на 63. место во друмската трка.

Пробивот на Ван Авермет бил во 2008 година. Завршил трет на Е3 Харелбеке откако бил во бегство и осми на неговиот втор настап на Трката околу Фландрија.[10][11] Во мај освоил етапа на Трката околу Белгија, но ја загубил водечката маичка следниот ден од Стејн Деволдер и завршил втор во генералниот пласман. Подоцна, бил четврти на националното друмско првенство.

На лето освоил етапи на Тур де Валони и Тур де л’Ен, како и седмо место на ГП Западна Франција во Плуе, пред да го има својот прв настап на некоја голема трка, Вуелта а Еспања. Имал забележливо деби, со победа на деветтата етапа на трката, кога ги претекнал останатите членови на бегството, пред Давиде Ребелин.[12] По неколку други завршници во првите десет, исто така го освоил завршниот бодовен пласман пред Алберто Контадор и Алехандро Валверде.[13] Една недела подоцна, завршил на 17. место на Светското друмско првенство. На крајот на 2008 година ја добил наградата „Фландриец на годината“ од белгиските новинари.

Сезоната 2009 се покажала тешка година, со само една победа, Хеистсе Пејл и неколку завршници на подиумот. Го имал својот прв настап на Тур де Франс со четврто и седмо место на подоцнежните етапи како најдобри резултати. Завршил на Тур де Франс на 89. место.

Во 2010 година немал победа и не бил вклучен во составот за Тур де Франс. Завршил на 49. место на неговото второ учество на Вуелта а Еспања, пред да учествува на Светското првенство во Австралија. Завршил петти на друмската трка, во спринт освоен од Тор Хушовд.[14] На крајот на сезоната изјавил дека ја напушта екипата Омега Парма-Лото.

2011: Прва победа на класик на Париз-Тур по спринт со Марко Маркато.

2011[уреди | уреди извор]

Во 2011 година се приклучил на екипата БМЦ Рејсинг Тим. По започнувањето на сезоната на Трката околу Катар, започнал забележлива кампања на пролетните класици, на кои бил еден од најнапаѓачките возачи. Деветто место на Милано-Сан Ремо и седмо на Лиеж-Бастон-Лиеж биле негови најдобри резултати. По пролетните класици, завршил втор на Трката околу Белгија.

Летото ги освоил првите победи за неговата нова екипа. Освоил етапа и бодовниот пласман на Трката околу Австрија[15] и го освоил генералниот пласман и завршната етапа на Тур де Валони.[16] Настапил на Енеко Тур и Вуелта а Еспања на кои завршил помеѓу првите 20. Во октомври го освоил својот прв класик, победувајќи го Марко Маркато во меѓусебен спринт на Париз-Тур 2011.[17] Ја завршил сезоната со второ место на Тур де Пиемонте и дванаесетто место на Џиро ди Ломбардија.

2012-2014[уреди | уреди извор]

Пролетта во 2012 година, Ван Авермет станал фаворит на класиците со неколку силни настапи. Рано во сезоната бил петти на обете трки, Омлоп хет Ниувсблад и Страде Бјанке,[18][19] пред да се насочи на калдрмисаните класици. Завршил четврти на Трката околу Фландрија, каде го освоил спринтот во завршницата, 40 секунди зад водечкото бегство.[20]

На лето, повторно го пропуштил Тур де Франс и бил многу блиску до освојување на трката од Светската турнеја Гран при Квебек. Започнал силен напад на стрмното искачување Кот де ла Монтањ, на околу 4 километри пред крајот, но бил следен од Сајмон Геранс (Орика-ГринЕЏ). Двоецот направил доволна предност пред групата и учествувал во спринт, каде Геранс се покажал подобар.[21] Повторно бил втор пет дена подоцна на Гран при де Валони, пред да настапи на Светското друмско првенство во Холандија. Завршил на 25. место, откако одиграл улога на поддршка за колегата Филип Жилбер, кој освоил светска титула.[22] Ја завршил сезоната со осми места на Џиро дел Пиемонте и Париз-Тур.[23]

Ван Авермет ја прославува победата на првата етапа на Трката околу Јута 2013

Во 2013 година, Ван Авермет завршил помеѓу првите десет на неколку пролетни класици. Завршил петти на Омлоп Хет Ниувсблад, шести на Страде Бјанке, трет на Гент-Вевелгем, седми на Трката околу Фландрија, четврти на Париз-Рубе и шести на Брабантсе Пејл, но повторно не успеал да освои една трка.

Подоцна во годината, имал силна летна сезона, започнувајќи со две етапни победи и крајна победа на Тур де Валони,[24][25] како и победа на првата етапа на Трката околу Јута и неколку завршници помеѓу првите пет на САД Про Сајклинг Челинџ.[26] На ГП Западна Франција бил достигнат од главната група на 300 метри од целта по доцното бегство. На трките во Канада, завршил трет на Гран при де Квебек и четврти на Гран при де Монтреал.[27][28] Назад во Европа, завршил на 23. место на друмската трка на Светското првенство во Фиренца и на 19. место на Џиро ди Ломбардија.[29] На крајот на 2013 година, со четири победи, по втор пат ја освоил наградата „Фландриец на годината“.[30]

Во 2014 година, Ван Авермет започнал уште една силна пролетна сезона, но повторно не успеал да освои еден класик. Завршил втор на Омлоп Хет Ниувсблад и на Трка околу Фландрија, губејќи ги двете трки во спринт.[31][32] На лето, учествувал на Тур де Франс и му помогнал на неговиот предводник Тиџеј ван Гардерен да го заземе петтото место во генералниот пласман.[33]

Подоцна во сезоната, Ван Авермет го освоил осмото место на Класика де Сан Себастијан и петтото на Енеко Тур, како и една етапна победа. Завршил петти на Гран при де Квебек — негова трета последователна завршница меѓу првите пет во Квебек — и седми на Гран при де Монтреал.[34] Во септември, Ван Авермет ја заработил престижната победа на ГП де Валони. Бил дел од бегство на четворица возачи кои се одвоиле на 20 километри пред целта и групата им била зад петици, но Ван Авермет нападнал во последните кривини за да ја помине целта прв за втора победа во сезоната.[35] Неколку дена подоцна победил на ГП Импанис-Ван Петегем, што му го донело водството во белгиската репрезентација на Светското првенство во Понферада, Шпанија.[36] Бил во водечкото бегство на друмската трка, но и покрај помошта од колегата од БМЦ и сонародникот Филип Жилбер, не можел да го спречи крајниот напад на Михал Квјатковски и завршил петти.[37] Ја завршил сезоната со 39. место на Париз-Тур.[38]

Подоцна, во текот на октомври, било објавено дека Ван Авермет ја освоил наградата Фландриец на годината, втора сезона по ред, трета вкупно.[39]

Ван Авермет (десно) на подиумот по завршувањето на третото место на Париз-Рубе 2015

2015[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, Ван Авермет традиционално ја започнал сезоната на арапските трки, Трка околу Катар и Трка околу Оман, каде завршил трет на две етапи. По уште една завршница меѓу првите десет на Омлоп Хет Ниувсблад, завршил втор на Страде Бјанке зад Здењек Штибар.[40] Ја освоил првата победа во сезоната на третата етапа на Тирено-Адријатико со освојување на спринт, победувајќи ги Петер Саган и Здењек Штибар.[41] На калдрмисаните класици, имал тежок пад на Е3 Харелбеке, скоро загрозувајќи ги априлските класици.[42] Во април се искачил на третото скалило на подиумот на Трката околу Фландрија откако го отфрлил Петер Саган додека ја бркал победничката двојка напред.[43] Недела подоцна имал престижен пласман на подиумот на Париз-Рубе, завршувајќи трет по нападот во последните километри.[44] И покрај тоа што бил под истрага за допинг во тоа време (видете подолу), Ван Авермет учествувал на Амстел Голд Рејс и завршил на петтото место.[45]

Грег ван Авермет на презентацијата на екипата за Тур де Франс 2015, на која освоил една етапа.

Во мај, како дел од подготовките за Тур де Франс, Ван Авермет ја освоил завршната етапа и генералниот пласман на Трката околу Белгија.[46] Учествувал на Тур де Свис, завршувајќи шести на прологот и трет на четвртата етапа.[47] Ван Авермет бил избран да вози на Тур де Франс 2015 и му помогнал на БМЦ Рејсинг Тим да го освоил екипниот хронометар на деветтата етапа. На 17 јули 2015 година, Ван Авермет ја освоил својата прва индивидуална етапа на Тур на тринаесеттата етапа. Го претекнал носителот на зелената маичка Петер Саган и сонародникот Јан Бакелантс на завршница на нагорнина.[48] Се повлекол од трката три дена подоцна поради тоа што неговата добил дете.[49]

На помалку од две недели подоцна, на 1 август 2015 година, Ван Авермет нападнал на последното искачување на Класика де Сан Себастијан за водство на трката пред Адам Јејтс (Орика-ГринЕЏ), но кон врвот бил удрен од одзади од еден од моторите кои обезбедувале телевизиски пренос на трката. Бил фрлен на подот и рамот на неговиот велосипед се скршил; Ван Авермет не можел да ја заврши трката.[50] По несреќата тврдел дека падот го чинело победа, а неговата екипа се заканила со тужба поради „милиони долари изгубени во публицитет“.[51] Неколку дена подоцна настапил на Енеко Тур и завршил втор, една минута зад победникот Тим Веленс.[52]

Како подготовка за Светското друмско првенство, завршил петти на Ватенфал Класик во Хамбург и настапил на канадските трки.[53] Сметан за фаворит на Светското друмско првенство, нападнал на последното искачување на трката, но бил претекнат од Петер Саган и за малку не успеал да остане на тркалото на Словакот. Неговите обиди за достигнување на Саган потфрлиле бидејќи членот од бегството Едвалд Боасон Хаген не му било дозволено да работи во потерата и обајцата биле достигнати од главната група во завршниот километар.[54][55] Ван Авермет завршил на 23. место.[56] Негова последна трка во сезоната била Париз-Тур, каде бил во победничкото тричлено бегство и фаворит за победа во спринтот, кога му се дупнала гумата на еден километар од целта и завршил на разочарувачкото трето.[57] На крајот на годината, Ван Авермет ги добил наградите „Кристален велосипед“ и „Фландриец на годината“ како најдобар белгиски велосипедист на годината,[58][59] а бил втор на изборот за белгиски спортист на годината зад фудбалерот Кевин де Брујне.[60]

На подиум на Омлоп Хет Ниувсблад со неговата ќерка Флер, Петер Саган (л.) и Тиш Бенот (д.).

2016[уреди | уреди извор]

Во 2016 година ја започнал сезоната силно, со бројни завршниците помеѓу првите петорица на Трката околу Катар и Трката околу Оман.[61] На крајот од февруари ја освоил Омлоп Хет Ниувсблад, откако го победил Петер Саган во петочлениот спринт во Гент.[62][63] Завршил шести на Страде Бјанке,[64] пред да настапи на Тирено-Адријатико, каде бил во победничката екипа на воведниот екипен хронометар.[65] По откажувањето на кралската етапа на Тирено, ја освоил шестата етапа во спринт со Петер Саган,[66] при што на завршниот хронометар во Сан Бенедето дел Тронто влегол како предводник. Успешно го одбранил своето водство и го освоил Тирено-Адријатико со една секунда пред Саган; негова прва победа на етапна трка од Светската турнеја.[4] По Тирено бил петти на Милано-Сан Ремо.[67][68]

По враќањето од повредата настапил на Тур де Франс. Ја освоил петтата етапа, негова втора етапна победа на Тур де Франс, по долго бегство и откако ги поминал завршните 17 километри сам.[69] Исто така, ја носел жолтата маичка три дена.[5]

На 6 август 2016 година, Ван Авермет ја освоил друмската трка на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро.[3] Првично се приклучил на шестчленото бегство на првиот од трите круга на Виста Чинеза и успеал да одржи контакт со неколку специјалисти за искачување на следните искачувања. Ван Авермет бил поминат од Винченцо Нибали, Серхио Енао и Рафал Мајка на завршното искачување, но откако Нибали и Енао паднале на завршниот спуст, Ван Авермет заедно со Јакоб Фуглсанг го достигнале Мајка кон целта.[70][71] Ван Авермет го освоил спринтот меѓу тројцата на плажата Копакабана, освојувајќи го златниот олимписки медал.[72][73]

Подоцна во сезоната завршил втор на Гран при де Квебек зад Петер Саган, но го освоил Гран при де Монтреал пред Саган,[74] завршувајќи четврт на Енеко Тур,[75] како и на Бинше-Шиме-Бинше.[76] Ја завршил сезоната со 10. место на Светското друмско првенство во Катар.[77]

2017[уреди | уреди извор]

Откако имал фрактура на зглобот во зимата,[78] Ван Авермет ја започнал својата сезона во февруари на Волта а ла Комунитат Валенсијана,[79] на која екипата БМЦ го освоила воведниот екипен хронометар.[80] Подоцна во февруари возел на Трката околу Оман, пред да настапи на воведната недела на белгиски трки. Втор пат по ред ја освоил Омлоп Хет Ниусблад, повторно победувајќи го Петер Саган во тричлен спринт во Гент;[81] и завршил седми на Курне-Брисел-Курне следниот ден.[82]

Како обично, продолжил со пролетниот дел од сезоната на италијанските трки Страде Бјанке, на која завршил втор зад Михал Квјатковски;[83] Тирено-Адријатико, на која неговата екипа БМЦ го освоиле екипниот хронометар и бил во водство на трката еден ден;[84] и завршил на 21. место на Милано-Сан Ремо.[85] На 24 март 2017 година, Ван Авермет победил на Е3 Харелбеке во тричлен спринт, пред Белгијците Филип Жилбер и Оливер Несен.[86] Два дена подоцна, продолжил со победничката треска со победа на Гент-Вевелгем во спринт на двајца против Јенс Кекелејре.[87] Двоецот се одвоил од избрана група на возачи кон Вевелгем.[88][89] Ван Авермет станал втор возач кој ги освоил Омлоп Хет Ниусблад, Е3 Харелбек и Гент-Вевелгем во иста сезона, по Јан Рас во 1981 година и го преземал водството на Светската турнеја.[90]

Грег ван Авермет прв пат освоил некој монумент во 2017 со победата на Париз-Рубе. (на фотографијата на третото место во водечката група на 26 километри до целта)

Чекајќи ја својата прва победа на некој монумент, бил фаворит за Трката околу Фландрија, но паднал на завршното искачување на Ауде Кваремонт заедно со Петер Саган, кога го следеле Филип Жилбер. Запрен во оваа потера, завршил втор зад неговиот поранешен колега Жилбер.[91] На 9 април 2017 година, Ван Авермет ја освоил Париз-Рубе, со што стигнал до својата прва победа на монумент во кариерата.[92] По механички дефект на 100 километри од целта и 22-километарска потера да се врати во групата, го направил одлучувачкиот потег на 30 километри пред целта. Се одвоил со петмина други на секторот со калдрма Темплев во потера на неговиот колега Даниел Ос. По секторот Карфур де л’Арбр, само Здењек Штибар и Себастијан Лангевелд биле со него, и Ван Авермет ги претекнал за победа на велодромот во Рубе. Просечната брзина на Ван Авермет била 45,204 км била најбрза во историјата на Париз-Рубе, рушејќи го претходниот рекорд поставен од Петер Пост во 1964 година.[93][заб. 1] Трката била исто така прва победа на монумент за БМЦ Рејсинг Тим.[94] Ја завршил својата пролетна кампања со 12. место на Амстел Голд Рејс и 11. место на Лиеж-Бастон-Лиеж.[95][96]

2018[уреди | уреди извор]

Како светски број еден, Ван Авермет ја започнал сезоната 2018 со 20. место на Трката околу Валенсија и со 16. место на Трката околу Оман, на која ја освоил третата етапа во групен спринт.[97] Продолжил со 50. место на Омлоп Хет Ниусблад,[98] 34. на Страде Бјанке,[99] 20. на Тирено-Адријатико,[100] и 17. на Милано-Сан Ремо.[101] На калдрмисаните класици во Белгија и Франција, Ван Авермет бил на чело на секоја трка, но не успеал да победи, завршувајќи трет на Е3 Харелбеке,[102] 14. на Гент-Вевелгем,[103] и осми на Дварс дор Вландерен.[104] На Трката околу Фландрија забрзал на Тајенберг, на 38 километри од целта, но не успеал да се одвои и завршил петти.[105] Една недела подоцна завршил четврти на Париз-Рубе, откако не успеал неговиот потег на секторот Оши ле Орки по контранападот на крајниот победник Петер Саган на 54 километри од Рубе.[106]

Обвинувања за допинг[уреди | уреди извор]

Во април 2015 година, Кралската белгиска велосипедистичка лига побарала двегодишна забрана за Ван Авермет, дисквалификација на неговите резултати во текот на сезоната 2012 и казна од 262.500 евра по истрагата за сомнителни антидопинг обвинувања. Било објавено во белгиските медиуми дека нивните обвинувања биле насочени на употребата на кортикоид дифрофос и ваминолакт, забранета храна за бебиња.[107][108] На 7 мај 2015 година било објавено дека Авермет бил прогласен за невин за сите обвинувања.[109]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
1. MaillotBélgica.PNG Национален друмски првак под 23 години
2. Париз-Тур под 23 години
2007
1. Етапа 5 Трка околу Катар
1. Етапа 2 Тур де Валони
1. Трка околу Хајнлајте-Ерфурт
1. Меморијал Рик ван Стенберген
8. Ватенфал Класик
2008
1. Етапа 2 Тур де л’Ен
1. Етапа 9 Вуелта а Еспања
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
2. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Етапа 3
3. Краен пласман Трка околу Катар
3. Е3 Харелбеке
8. Трка околу Фландрија
2009
1. Хајстсе Пајл
4. Омлоп Хет Ниувсблад
2010
5. Светско друмско првенство UCI
8. Брабант Пајл
2011
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Валони
1. Етапа 5
1. Етапа 6 Трка околу Австрија
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Париз-Тур
2. Краен пласман Трка околу Белгија
3. Класика де Сан Себастијан
7. Лиеж-Бастон-Лиеж
9. Милано-Сан Ремо
9. Монтепаски Страде Бјанке
2012
2. Гран при Квебек
2. Гран при де Валони
4. Трка околу Фландрија
5. Омлоп Хет Ниувсблад
5. Страде Бјанке
5. Брабант Пајл
6. Париз-Тур
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Валони
1. Етапа 3
1. Етапа 5
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1 Трка околу Јута
3. Гент-Вевелгем
3. Гран при Квебек
4. Париз-Рубе
4. Гулегем Курсе
4. Гран при Монтреал
5. Омлоп Хет Ниувсблад
6. Краен пласман Трка околу Катар
1. Етапа 2 (ТТТ)
6. Страде Бјанке
6. Брабант Пејл
6. ГП Кантон Аргау
7. Трка околу Фландрија
2014
1. Гран при де Валони
1. ГП Импанис-Ван Петегем
2. Омлоп Хет Ниувсблад
2. Трка околу Фландрија
5. Краен пласман Енеко Тур
1. Етапа 5
5. Гран при Квебек
7. Гран при Монтреал
8. Класика де Сан Себастијан
10. Е3 Харелбеке
10. Краен пласман Трка околу Белгија
2015
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Белгија
1. Етапа 4
1. Етапа 3 Тирено-Адријатико
Тур де Франс
1. Етапа 9 (ТТТ)
1. Етапа 13
2. Страде Бјанке
2. Краен пласман Енеко Тур
3. Трка околу Фландрија
3. Париз-Рубе
3. Париз-Тур
5. Краен пласман Трка околу Катар
5. Амстел Голд Рејс
5. Ватенфал Класик
6. Омлоп хет Ниубсблад
7. Краен пласман Тур де Јоркшир
10. Гран при Квебек
2016
1. Gold medal olympic.svg Олимписка друмска трка
1. Jersey blue.svg Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 6
1. Етапа 5 Тур де Франс
1. Гран при де Монтреал
1. Омлоп Хет Ниусблад
1. Гулегем Курсе
1. Етапа 5 (ТТТ) Енеко Тур
1. Светски пласман UCI (1 седмица)
2. Гран при де Квебек
3. Краен пласман Трка околу Катар
3. Национално друмско првенство
4. Краен пласман Енеко Тур
4. Бинше-Шиме-Бинше
5. Милано-Сан Ремо
5. Класика де Сан Себастијан
6. Страде Бјанке
9. Гент-Вевелгем
10. Светско друмско првенство
2017
1. Краен пласман Светска турнеја
1. Париз-Рубе
1. Гент-Вевелгем
1. Е3 Харелбеке
1. Омлоп Хет Ниусблад
1. Jersey gold.svg Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ) Волта а ла Комунитат Валенсијана
2. Трка околу Фландрија
2. ГП Квебек
2. Страде Бјанке
4. Краен пласман БинкБенк Тур
6. Светско друмско првенство
7. Курне-Брисел-Курне
7. ГП Монтреал
8. Класика де Сан Себастијан
10. Класик Бретања
2018
1. MaillotCyan.PNG Краен пласман Тур де Јоркшир
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
Тур де Франс
1. Етапа 3 (ТТТ)
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 10
1. Етапа 3 Трка околу Оман
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ) Тур де Свис
1. Етапа 3 (ТТТ) Волта а ла Комунитат Валенсијана
2. ГП Квебек
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
3. Е3 Харелбеке
3. ГП Монтреал
4. Париз-Рубе
4. Класика де Сан Себастијан
5. Светска турнеја
5. Трка околу Фландрија
6. Краен пласман БинкБенк Тур
8. Дварс дор Вландерен

Резултати на етапните трки[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 89 38 СО 44 58 28
Jersey red.svg Вуелта 66 49 83
Распоред на резултатите на поголемите етапни трки
Трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey gold.svg Трка околу Катар 47 3 72 60 6 31 5 3
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико 59 12 29 СО 49 48 1 36 20
Jersey yellow-bluebar.svg Критериум ди Дофине 45 76
Jersey yellow.svg Тур де Свис 54 82 43 60 СО 121 33 48 29
Jersey white.svg БинкБенк Тур 30 15 14 31 5 2 4 4 6

СО = се откажал; — = не учествувал

Распоред на резултатите од класиците[уреди | уреди извор]

Монумент 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Милано-Сан Ремо 53 13 47 9 69 36 25 19 5 21 17
Трка околу Фландрија СО 8 35 39 22 4 7 2 3 СО 2 5
Париз-Рубе 29 27 38 27 4 17 3 1 4
Лиеж-Бастон-Лиеж 7 73 63 11
Џиро ди Ломбардија 16 12 17 19 СО
Класик 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Омлоп Хет Ниусблад 84 4 108 30 5 5 2 6 1 1 50
Курне-Брисел-Курне СО 81 101 24 69 74 7 56
Страде Бјанке 13 9 5 6 2 6 2 34
Е3 Харелбеке 89 3 28 26 26 24 10 88 1 3
Гент-Вевелгем 170 13 27 3 28 36 9 1 14
Схелдепрејс 102 89
Брабантсе Пејл 8 15 5 6
Амстел Голд Рејс 84 24 36 16 40 5 12 14
Флеш Валон 15 40
Класика де Сан Себастијан 11 3 13 18 8 СО 5 8 4
Јуроајс Класик 8 79 65 38 61 5 30
Класик Бретања 7 24 37 71 76 73 46 10
Гран при Квебек трката не постоела 2 3 5 10 2 2 2
Гран при Монтреал 14 4 7 37 1 7 3
Париз-Тур 48 132 14 16 1 6 48 39 3 77

СО = се откажал; — = не учествувал

Распоред на резултатите на првенствата[уреди | уреди извор]

2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Gold medal olympic.svg Олимписки игри не се одржала не се одржала 92 не се одржала 1 не се одржала
Jersey rainbow.svg Светски првенства 63 17 44 5 175 25 23 5 23 10 6
MaillotBélgica.PNG Национални првенства 30 4 4 4 27 27 7 9 3 3 62

СО = се откажал; — = не учествувал

Забелешки[уреди | уреди извор]

 1. Рекордот на Петер Пост од 1964 година бил поставен во ера, кога рутата на трката имала помалку сектори со калдрма.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „БМЦ Рејсинг Тим (BMC) – USA“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. http://www.uciworldtour.com/Modules/SUCI/TEAMS/TeamDetails.asp?id=MTA3&RefDate=03.01.2013&MenuId=MTYzMDE&LangId=1&BackLink=%2Ftemplates%2FUCI%2FUCI2%2Flayout%2Easp%3FMenuId%3DMTYzMDE%26LangId%3D1. посет. 3 јануари 2013 г. 
 2. „Van Avermaet stuns the climbers to take gold in Rio“. http://velonews.competitor.com/2016/08/olympics/van-avermaet-claims-olympic-gold_417364. посет. 6 август 2016 г. 
 3. 3,0 3,1 „Van Avermaet wins gold in men's road race at Olympic Games“. Immediate Media Company. http://www.cyclingnews.com/races/2016-olympic-games/olympic-mens-road-race/results/. посет. 7 август 2016 г. 
 4. 4,0 4,1 Вин, Најџел. „Greg Van Avermaet wins Tirreno-Adriatico overall“. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/greg-van-avermaet-wins-tirreno-adriatico-overall-216747. посет. 15 март 2016 г. 
 5. 5,0 5,1 „Tour de France: Van Avermaet strengthens hold on yellow jersey“. http://www.cyclingnews.com/news/tour-de-france-van-avermaet-strengthens-hold-on-yellow-jersey/. посет. 6 август 2016 г. 
 6. Боден, Матје (27 февруари 2015). „Van Avermaet Q&A: In search of brilliance, and Flanders“. http://velonews.competitor.com/2014/02/news/van-avermaet-qa-in-search-of-brilliance-and-flanders_318115. посет. 23 февруари 2015 г. 
 7. Hazen, Bart. „Silence/Lotto 2008 - “Everything On the Tour de France“. http://www.dailypeloton.com/displayarticle.asp?pk=12185. посет. 15 март 2016 г. 
 8. Вестемајер, Сузан. „Van Avermaet first Belgian to win the Hainleite“. http://autobus.cyclingnews.com/road.php?id=road/2007/aug07/hainleite07. посет. 15 март 2016 г. 
 9. „Van Avermaet etaleert talent in Memorial Rik Van Steenbergen“ (на холандски). http://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf05092007_072. посет. 15 март 2016 г. 
 10. „Kurt-Asle Arvesen wint de E3-Prijs Vlaanderen“. http://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf29032008_043. посет. 15 март 2016 г. 
 11. Браун, Грегор; Декалуве, Брехт; Кренер, Хедвиг. „Devolder shines in Belgian driekleur“. http://autobus.cyclingnews.com/road/2008/apr08/rvv08/?id=results. посет. 15 март 2016 г. 
 12. Стоукс, Шејн; Хаке, Бјорн. „Stage 9 - September 8: Viella - Sabiñánigo, 200.8km. Van Avermaet scoops biggest triumph, Martinez grabs lead“. Sabiñánigo. http://autobus.cyclingnews.com/road/2008//vuelta08/?id=results/vuelta089. посет. 27 февруари 2016 г. 
 13. „Breschel tops sprint ahead of historic Contador win“. http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-espana-2008/stage-21/results/. посет. 15 март 2016 г. 
 14. „Thor Hushovd wins the rainbow jersey for Norway“. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/thor-hushovd-wins-the-rainbow-jersey-for-norway-57070. посет. 15 март 2016 г. 
 15. Вестемајер, Сузан. „Van Avermaet wins stage 6“. http://www.cyclingnews.com/races/int-osterreich-rundfahrt-2-hc/stage-6/results/. посет. 14 март 2016 г. 
 16. Фаранд, Стивен. „Van Avermaet wins overall“. http://www.cyclingnews.com/races/tour-de-wallonie-2-hc-2/stage-5/results/. посет. 14 март 2016 г. 
 17. „Van Avermaet pakt 1e klassieke zege in Parijs-Tours“ (на холандски). http://sporza.be/cm/sporza/wielrennen/1.1128987. посет. 27 февруари 2016 г. 
 18. „Fabian Cancellara wins Strade Bianche“. http://www.cyclingnews.com/races/strade-bianche-2012/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 19. „Vanmarcke wins Omloop Het Nieuwsblad“. http://www.cyclingnews.com/races/omloop-het-nieuwsblad-elite-2012/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 20. „Ronde van Vlaanderen“ (на холандски). Mediahuis. http://www.nieuwsblad.be/sportwereld/tag/wielrennen/ronde-van-vlaanderen?season=WREL2012&rankingType=Result. посет. 9 март 2016 г. 
 21. Геранс победи на ГП Квебек“, „Yahoo! Eurosport“, TF1 Group, 7 септември 2012 (посет. 11 септември 2012 г).
 22. Бенсон, Даниел. „Gilbert wins world championship in Valkenburg“. http://www.cyclingnews.com/races/uci-road-world-championships-2012/elite-men-road-race/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 23. Кене, Жан Франсоа. „Marcato wins Paris-Tours“. http://www.cyclingnews.com/races/paris-tours-2012/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 24. „Van Avermaet wins stage 5 and overall at Tour de Wallonie“. http://www.cyclingnews.com/races/tour-de-wallonie-2013/stage-5/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 25. „Van Avermaet takes one for BMC in Wallonie“. http://www.cyclingnews.com/races/tour-de-wallonie-2013/stage-3/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 26. „Van Avermaet wins Tour of Utah opening stage“. http://www.cyclingnews.com/races/tour-of-utah-2013/stage-1/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 27. Хајмас, Питер. „Gesink wins GP de Quebec“. http://www.cyclingnews.com/races/grand-prix-cycliste-de-quebec-2013/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 28. Хајмас, Питер. „Peter Sagan wins Grand Prix Cycliste de Montréal“. http://www.cyclingnews.com/races/grand-prix-cycliste-de-montral-2013/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 29. „0th World Championships Road Race (CM)“. http://www.procyclingstats.com/race/World_Championships_Road_Race_2013. посет. 9 март 2016 г. 
 30. Емил Акселгард. „Ван Авермет и Фрум ја освоија наградата „Фландрија на годината““, „cyclingquotes“, CyclingQuotes.com 2013, 18 октомври 2013 (посет. 23 јули 2014 г).
 31. Decaluwé, Brecht. „Stannard wins Omloop Het Nieuwsblad. Sky rider outsprints Van Avermaet“. http://www.cyclingnews.com/races/omloop-het-nieuwsblad-elite-2014/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 32. Fabian Cancellara wins his third Tour of Flanders“, 6 април 2014 (посет. 9 март 2016 г).
 33. Classements à l'issue de l'étape 21“, „Тур де Франс“, Amaury Sport Organization (посет. 18 септември 2014 г).
 34. Геранс го освои Гран при Квебек“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 септември 2014 (посет. 12 септември 2014 г).
 35. Емил Акселгард. „Ван Авермет: Бев сигурен во својот спринт“, „Cycling Quotes“, CyclingQuotes.com 2013, 17 септември 2014 (посет. 17 септември 2014 г).
 36. „Van Avermaet wins Primus Classic Impanis - Van Petegem“. http://www.cyclingnews.com/races/primus-classic-impanis-van-petegem-2014/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 37. „Kwiatkowski wins men's road world title“. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/michal-kwiatkowski-wins-elite-mens-road-world-title-138162. посет. 9 март 2016 г. 
 38. Бенсон, Даниел. „Wallays wins two-man sprint to claim Paris-Tours“. http://www.cyclingnews.com/races/paris-tours-elite-2014/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 39. News shorts: Hushovd says Armstrong admitted doping in 2011“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 15 октомври 2014 (посет. 15 октомври 2014 г).
 40. „Штибар победи на Страде Бјанке 2015“. 7 март 2015. http://www.cyclingnews.com/races/strade-bianche-2015-1-1/results. посет. 8 март 2015 г. 
 41. Тирено-Адријатико: Ван Авермет ја освои третата етапа“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 13 март 2015 (посет. 13 март 2015 г).
 42. „Thomas solos away from Stybar to win E3 Harelbek. Cancellara, Van Avermaet among victims of falls“. http://www.cyclingnews.com/races/e3-harelbeke-2015/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 43. Бери Рајан. „Саган повторно потфрли при крајот на Трката околу Фландрија“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 5 април 2015 (посет. 5 април 2015 г).
 44. Дегенколб победи на Париз-Рубе“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 април 2015 (посет. 13 април 2015 г).
 45. Квјатковски спринташе до првата победа во виножито-маичката на Амстел Голд Рејс“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 19 април 2015 (посет. 19 април 2015 г).
 46. Кев Монкс. „Грег ван Авермет ја освои Трката околу Белгија“, „Sport.co.uk“, 2012–2015 Sport.co.uk, 1 јуни 2015 (посет. 2 јуни 2015 г).
 47. Стјуарт Кларк. „Мајкл Метјус ја освои четвртата етапа на Тур де Свис додека пад го забави Томас“, „Cycling Weekly“, IPC Media Sports & Leisure network, 16 јуни 2015 (посет. 16 јуни 2015 г).
 48. „Tour de France stage 13 quotes: Van Avermaet on top, Sagan second once more“. http://www.cyclingnews.com/news/tour-de-france-stage-13-quotes-van-avermaet-on-top-sagan-second-once-more/. посет. 27 февруари 2016 г. 
 49. http://www.theguardian.com/sport/2015/jul/20/team-sky-pete-kennaugh-tour-de-france-withdraws-illness
 50. Телевизиски мотор се судри со Ван Авермет на Класика де Сан Себастијан“, „Cyclingnews.com“, 1 август 2015 (посет. 4 август 2015 г).
 51. „BMC exploring legal action after Van Avermaet crash“. http://www.cyclingnews.com/news/bmc-exploring-legal-action-after-van-avermaet-crash. посет. 9 март 2016 г. 
 52. „Wellens secures overall title at Eneco Tour“. http://www.cyclingnews.com/races/eneco-tour-2015/stage-7/results/. посет. 9 март 2016 г. 
 53. Вестермајер, Сузан. „Greipel wins bunch sprint in Hamburg“. http://www.cyclingnews.com/races/vattenfall-cyclassics-2015/results/. посет. 10 март 2016 г. 
 54. „Sagan holds his fire, takes one shot and hits the bull’s-eye“. http://velonews.competitor.com/2015/09/news/sagan-smashes-his-way-to-victory-at-worlds_386460. посет. 9 март 2016 г. 
 55. „Peter Sagan wins gold at Road Cycling World Championships“. http://www.bbc.com/sport/cycling/34375321. посет. 9 март 2016 г. 
 56. „UCI Road World Championships Richmond 2015“. http://www.uci.ch/mm/Document/News/NewsGeneral/17/13/80/Qualificationsystemandquotas-Richmond-ENG_English.pdf. посет. 9 март 2016 г. 
 57. „BMC rider has to settle for third“. http://www.cyclingnews.com/news/front-flat-takes-van-avermaet-out-of-paris-tours-sprint/. 
 58. „Van Avermaet wint Kristallen Fiets voor tweede keer op rij“ (на холандски). http://sporza.be/cm/sporza/wielrennen/1.2512659. посет. 9 март 2016 г. 
 59. „Cyclisme: Greg Van Avermaet est sacré "Flandrien de l’année"“ (на француски). http://www.lesoir.be/1018181/article/actualite/fil-info/fil-info-sport-cyclisme/2015-10-15/cyclisme-greg-van-avermaet-est-sacre-flandrien-l-annee. посет. 9 март 2016 г. 
 60. „Persoon dan toch Sportvrouw van het Jaar, De Bruyne Sportman“ (на холандски). http://sporza.be/cm/sporza/ander_nieuws/1.2527408. посет. 9 март 2016 г. 
 61. „Van Avermaet botst op superbenen van Boasson Hagen“ (на холандски). Corelio. http://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20160217_02133466. посет. 8 март 2016 г. 
 62. Бенсон, Даниел; Декалуве, Брехт. „Van Avermaet wins Omloop Het Nieuwsblad Elite“. http://www.cyclingnews.com/races/omloop-het-nieuwsblad-elite-2016/results/. посет. 27 февруари 2016 г. 
 63. „Van Avermaet schiet meteen raak in de Omloop“ (на холандски). http://sporza.be/cm/sporza/matchcenter/mc_wielrennen/Comp_voorjaar/1.2581341. посет. 27 февруари 2016 г. 
 64. „10th Strade Bianche (1.HC)“. http://www.procyclingstats.com/race.php?id=164282. посет. 8 март 2016 г. 
 65. Рајан, Бери. „World champions BMC Racing win team time trial at Tirreno-Adriatico“. http://www.cyclingnews.com/races/tirreno-adriatico-2016/stage-1/results/. посет. 13 март 2016 г. 
 66. „Van Avermaet denies Sagan on Tirreno-Adriatico stage 6“. http://www.cyclingnews.com/tirreno-adriatico-2016/stage-6/results/. посет. 14 март 2016 г. 
 67. „Milano-Sanremo 2016“. http://www.procyclingstats.com/race/Milano_Sanremo_2016. посет. 19 март 2016 г. 
 68. „Greg Van Avermaet undergoes surgery after Tour of Flanders crash. BMC rider starts recovery but will miss the remaining Classics“. http://www.cyclingnews.com/news/greg-van-avermaet-undergoes-surgery-after-tour-of-flanders-crash/. посет. 8 јули 2016 г. 
 69. „Tour de France: Perfect day for Van Avermaet. Belgian captures stage win, maillot jaune in 'strange day'“. http://www.cyclingnews.com/news/tour-de-france-perfect-day-for-van-avermaet/. посет. 8 јули 2016 г. 
 70. Робинсон, Џошуа. „Greg van Avermaet Wins Gold For Belgium in Men’s Road Race“. News Corp. http://www.wsj.com/articles/greg-van-avermaet-wins-gold-for-belgium-in-mens-road-race-1470528370. посет. 7 август 2016 г. 
 71. „Greg Van Avermaet grabs gold amid the carnage in Rio 2016 road race“. Guardian News and Media. https://www.theguardian.com/sport/2016/aug/06/olympic-mens-road-race-greg-van-avermaet. посет. 7 август 2016 г. 
 72. Роџерс, Нил. „Belgium’s Greg Van Avermaet takes gold medal at crash-marred Olympic road race“. http://cyclingtips.com/2016/08/belgiums-greg-van-avermaet-takes-gold-medal-at-crash-marred-olympic-road-race/. посет. 7 август 2016 г. 
 73. „Olympic Games Road Race (Olympics)“. http://www.procyclingstats.com/race/Olympic_Games_Road_Race_2016. посет. 6 август 2016 г. 
 74. „Montreal: Van Avermaet out-sprints Sagan“. http://velonews.competitor.com/2016/09/news/montreal-van-avermaet-sprints-sagan_420448. посет. 29 септември 2016 г. 
 75. Фаранд, Стивен. „Terpstra wins Eneco Tour as Dennis crashes out“. http://www.cyclingnews.com/races/eneco-tour-2016/stage-7/results/. посет. 29 септември 2016 г. 
 76. „Démare wins Binche-Chimay-Binche“. Immediate Media Company. http://www.cyclingnews.com/races/binche-chimay-binche-mmorial-frank-vandenbroucke-2016/results/. посет. 4 октомври 2016 г. 
 77. „Worlds: Sagan doubles up in Doha“. http://velonews.competitor.com/2016/10/news/road/worlds-sagan-doubles-doha_423052. посет. 16 октомври 2016 г. 
 78. „Van Avermaet fractures ankle in mountain bike crash“. http://www.cyclingnews.com/news/van-avermaet-fractures-ankle-in-mountain-bike-crash/. посет. 29 март 2017 г. 
 79. „Van Avermaet ready to start racing after offseason ankle injury“. http://www.cyclingnews.com/news/van-avermaet-ready-to-start-racing-after-offseason-ankle-injury/. посет. 29 март 2017 г. 
 80. BMC wins opening TTT in Valencia“ (посет. 29 март 2017 г).
 81. „Greg Van Avermaet wins Omloop Het Nieuwsblad“. http://www.cyclingnews.com/races/omloop-het-nieuwsblad-elite-2017/results/. посет. 29 март2017 г. 
 82. „Peter Sagan wins Kuurne-Brussel-Kuurne“. http://www.cyclingnews.com/races/kuurne-brussel-kuurne-2017/results/. посет. 29 март 2017 г. 
 83. Рајан, Бери. „Kwiatkowski solos to Strade Bianche victory“. http://www.cyclingnews.com/races/strade-bianche-2017/results/. посет. 29 март 2017 г. 
 84. Вајсло, Лаура. „Tirreno-Adriatico: Thomas wins stage 2 in Pomarance“. http://www.cyclingnews.com/races/tirreno-adriatico-2017/stage-2/results/. посет. 29 март 2017 г. 
 85. Вестемајер, Сузан. „Kwiatkowski wins Milan-San Remo“. http://www.cyclingnews.com/races/milan-san-remo-2017/results/. посет. 29 март 2017 г. 
 86. Van Avermaet wins E3 Harelbeke“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 24 март 2017 (посет. 24 март 2017 г).
 87. Van Avermaet wins Gent-Wevelgem“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 26 март 2017 (посет. 26 март 2017 г).
 88. „Van Avermaet wins E3 Harelbeke“. http://www.cyclingnews.com/races/e3-harelbeke-2017/results/. посет. 29 март 2017 г. 
 89. „Men’s Gent-Wevelgem Gallery: Van Avermaet backs up E3 with historic win“. http://www.velonews.com/2017/03/news/road/mens-gent-wevelgem-gallery-van-avermaet-backs-e3-historic-win_433705. посет. 29 март 2017 г. 
 90. „Greg Van Avermaet wins Gent-Wevelgem“. http://www.cyclingnews.com/races/gent-wevelgem-2017/results/. посет. 29 март 2017 г. 
 91. Декалуве, Брехт. „Van Avermaet: Flanders wasn't over until Kwaremont crash“. Immediate Media Company. http://www.cyclingnews.com/news/van-avermaet-flanders-wasnt-over-until-kwaremont-crash/. посет. 3 април 2017 г. 
 92. Van Avermaet wins Paris-Roubaix“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 9 април 2017 (посет. 9 април 2017 г).
 93. „Van Avermaet wins Paris-Roubaix“. 9 април 2017. http://www.cyclingnews.com/races/paris-roubaix-2017/results/. посет. 10 април 2017 г. 
 94. Фаранд, Стивен (10 април 2017). „BMC celebrate their first ever Monument victory at Paris-Roubaix“. http://www.cyclingnews.com/news/bmc-celebrate-their-first-ever-monument-victory-at-paris-roubaix/. посет. 10 април 2017 г. 
 95. Виндзор, Ричард. „Philippe Gilbert beats Michal Kwiatkowski to victory at Amstel Gold Race“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 16 април 2017 (посет. 16 април 2017 г).
 96. „Valverde wins Liège-Bastogne-Liège“. Immediate Media Company. http://www.cyclingnews.com/races/liege-bastogne-liege-2017/results/. посет. 23 април 2017 г. 
 97. Вестемајер, Сузан. „Tour of Oman: Van Avermaet wins stage 3“. Immediate Media Company. http://www.cyclingnews.com/races/tour-of-oman-2018/stage-3/results/. посет. 12 април 2018 г. 
 98. Брехт, Декалуве. „Van Avermaet rues missed chance for Omloop Het Nieuwsblad hat-trick“. http://www.cyclingnews.com/news/van-avermaet-rues-missed-chance-for-omloop-het-nieuwsblad-hat-trick/. посет. 12 април 2018 г. 
 99. „Van Avermaet struggles in the cold and wet conditions at Strade Bianche“. http://www.cyclingnews.com/news/van-avermaet-struggles-in-the-cold-and-wet-conditions-at-strade-bianche/. посет. 12 април 2018 г. 
 100. Бенсон, Даниел. „Van Avermaet: Winning races isn't as easy as flicking a switch“. http://www.cyclingnews.com/news/van-avermaet-winning-races-isnt-as-easy-as-flicking-a-switch/. посет. 12 април 2018 г. 
 101. „NIbali wins Milan-San Remo“. http://www.cyclingnews.com/races/milan-san-remo-2018/results/. посет. 12 април 2018 г. 
 102. Флечер, Патрик. „Van Avermaet makes the best of a bad situation in E3 Harelbeke“. http://www.cyclingnews.com/news/van-avermaet-makes-the-best-of-a-bad-situation-in-e3-harelbeke/. посет. 12 април 2018 г. 
 103. Рајан, Бери. „Van Avermaet: I have the same feelings as last year“. http://www.cyclingnews.com/news/van-avermaet-i-have-the-same-feelings-as-last-year/. посет. 12 април 2018 г. 
 104. Рајан, Бери. „Van Avermaet: The Tour of Flanders is the race that suits me the best“. http://www.cyclingnews.com/news/van-avermaet-the-tour-of-flanders-is-the-race-that-suits-me-the-best/. посет. 12 април 2018 г. 
 105. Рајан, Бери. „Tour of Flanders: A different kind of disappointment for Van Avermaet“. http://www.cyclingnews.com/news/tour-of-flanders-a-different-kind-of-disappointment-for-van-avermaet/. посет. 12 април 2018 г. 
 106. Декалуве, Брехт. „Van Avermaet turns to Amstel Gold after Paris-Roubaix loss“. Immediate Media Company. http://www.cyclingnews.com/news/van-avermaet-turns-to-amstel-gold-after-paris-roubaix-loss/. посет. 13 април 2018 г. 
 107. „Белгиската федерација бара двегодишна забрана за Грег ван Авермет“. 16 април 2015. http://www.cyclingnews.com/news/belgian-federation-requests-two-year-doping-ban-for-greg-van-avermaet. посет. 16 април 2015 г. 
 108. Ричард Виндзор. „Грег ван Авермет се соочува со можност од двегодишна забрана по сослушувањето за допинг“, „Cycling Weekly“, IPC Media Sports & Leisure network, 16 април 2015 (посет. 16 април 2015 г).
 109. Van Avermaet cleared of doping charges“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 7 мај 2015 (посет. 7 мај 2015 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Ова е избрана статија. Стиснете тука за повеќе информации.
Статијата „Грег ван Авермет“ е избрана статија. Ве повикуваме и Вас да напишете и предложите избрана статија (останати избрани статии).