Разлика помеѓу преработките на „Тане Николов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
 
Тане Николов учествувал со своите чети во [[Балканските војни]] во Македонија. За време на [[Првата светска војна]] се вклучува во [[Единаесетта пешадиска македонска дивизија|Единаесеттата пешадиска македонска дивизија]]. Во пролетта [[1917]] година учествува во задушувањето на [[Топличко востание|Топличкото востание]] во Србија.
 
По Првата светска војна создал [[Внатрешна Тракискатракиска Револуционернареволуционерна Организациjаорганизација]] коjа била активна во [[Западна Тракиja]]. Во [[1924]] година се повлекол од револуционерната дејност во [[Асеновград]].
 
Починал на [[17 јануари]] [[1947]] година во [[Асеновград]].<ref>Таню Николов (1873-1993). Научна конференция. Доклади и съобщения, Хасково, 1993.</ref><ref>Печилков, Андрей. Таню Николов, Смолян 1993.</ref><ref>Бурулянова, Даниела. Войводата Таню Николов – царят на Родопа, в: Сборник „Международна конференция 90 години Балканска война“, Кърджали 2002, стр. 458-470.</ref>
Анонимен корисник

Прегледник