Михаил Герџиков: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
 
=== Македонска револуционерна организација ===
 
{{Главна|Македонска револуционерна организација}}
 
[[Податотека:IMRO Seal Terrorists.JPG|мини|десно|150п|Печат на [[Македонски таен револуционерен комитет|МТРК]] ]]
Во октомври [[1900]] година станал четник во четата на [[Христо Чернопеев]] во [[Кукуш]].
По директива на [[Задгранично претставништво|задграничните претставници]] на [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]] во [[Софија]], дури лично престојувал во [[Белград]] кон крајот на [[1903]] година за да ги следи актите на [[Борис Сарафов]].
 
По востанието тесно соработувал со левите сили во револуционерното движење.
 
== Подоцнежна дејност ==

Прегледник