Разлика помеѓу преработките на „Јордан Спасов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Јордан Спасов''' бил македонски револуционер учесник во македонското револуционерно движење и деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
Спасов е роден во 1875 година во штипскoто село [[Кнежје]], тогаш во [[Османлиското Царство]]. Останува без образование и станува четник во ајдустската чета на дедо Димо. Со неа во 1895 година учествува во [[Мелничко востание|Мелничкото востание]] на [[Македонски комитет|Македонскиот комитет]]. При разбивањето на четата е заробен и затворен.
 

Прегледник