Прејди на содржината

Кимон Георгиев: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Форматна исправка, replaced: бил македонски револуционер → — македонски револуционер
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: бил македонски револуционер → — македонски револуционер)
 
починал-место= {{починал во|Кукушко}}, [[Егејска Македонија]]
}}
'''Кимон''' или ''Кимо Георгиев'', бил македонски револуционер, поројски и солунски војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
== Животопис ==
Роден е во [[лагадинско]]то село [[Негован (Лагадинско)|Негован]]. Влегува во [[ВМОРО]] како терорист. Во 1904 година станува четник при [[Христо Чернопеев]], а од следната 1905 година е војвода на самостојна чета, која дејствуваше во Поројско и Солунско. Негов четник е Антон Костадинов.