Разлика помеѓу преработките на „Јордан Спасов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство using AWB
с
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство using AWB)
 
== Биографија ==
Спасов е роден во 1875 година во штипскoто село [[Кнежје]], тогаш во [[ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство]]. Останува без образование и станува четник во ајдустската чета на дедо Димо. Со неа во 1895 година учествува во [[Мелничко востание|Мелничкото востание]] на [[Македонски комитет|Македонскиот комитет]]. При разбивањето на четата е заробен и затворен.
 
Бил амнестиран и повторно започнал со револуционерна дејност и во 1900 година станува четник во четата на [[Мирче Ацев]]. Подоцна долги години е војвода на [[ВМОРО]] во Кратовската околија која ја обиколува со чета од 15 души <ref>Георгиев, Величко, Стайко Трифонов, История на българите 1878 - 1944 в документи, том 1 1878 - 1912, част втора, стр. 475-481., „Българските революционни чети в Македония според доклад на А. Тошев до министъра на външните работи и изповеданията Д. Станчов“</ref>.
== Извори ==
<references/>
 
{{Дејци на МРО}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Спасов, Јордан}}
[[Категорија:Дејци на ВМОРО]]
 
{{Дејци на МРО}}

Прегледник