Прејди на содржината

Коморите на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Комори на Олимписките игри

Знаме на Комори
МОК-код  COM
НОК Олимписки комитет на Коморите
Олимписка историја
Летни олимпијади

Коморите првпат настапиле на Олимписки игри во 1996 година, и оттогаш испратиле натпреварувачи на сите летни олимпијади. Комори досега не испратил натпреварувачи на Зимски олимписки игри. Досега ниту еден натпреварувач од Комори не освоил олимписки медал.

Националниот олимписки комитет на Коморите е основан во 1979 година, а бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1993 година.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Атланта 1996 4 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 2 0 0 0 0 -
Атина 2004 3 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 3 0 0 0 0 -
Лондон 2012 3 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Comité Olympique et Sportif des Iles Comores“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2011-06-10.