Панделија Стојанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Панделија Стојанов
PandeliStoianoff.jpg
Роден 10 јуни 1900
Барбарево, Османлиско Царство
Починал 11 септември 1981
Торонто, Канада

Панделија Ангелов Стојанов (10 јуни 1900, Барбарево, Османлиско Царство - 11 септември 1981, Торонто, Канада) — македонски револуционер, струмички војвода на Внатрешната македонска револуционерна организација и деец на Македонската патриотска организација во Торонто, Канада.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михайлов, Иван. Спомени III. Освободителна борба 1924 - 1934, Льовен, 1967, стр. 15, 412-416.