Разлика помеѓу преработките на „Јордан Спасов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 513 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: мини|десно|300п|Четата на Спасов (во центарот) '''Јордан Сп...)
 
{{Инфокутија за личност |
[[Податотека:Cheta of IMARO in rest.jpg|мини|десно|300п|Четата на Спасов (во центарот)]]
име=Јордан Спасов|
портрет=Cetha of IMARO in rest.jpg|
px=150п|
опис=македонски револуционер|
наставка= |
роден-дата={{роден на|||1875}} |
роден-место=[[Кнежје]], {{роден во|Светиниколско}}, денешна [[Македонија]] |
починал-дата= {{починал на|25|јули|1908}}|
починал-место= {{починал во|Кратовско}}, [[Македонија]]|
}}
 
'''Јордан Спасов''' бил македонски револуционер учесник во македонското револуционерно движење и деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
== Биографија ==
Спасов е роден во 1875 година во штипскoто село [[Кнежје]], тогаш во [[Османлиската империја]]. Останува без образование и станува четник во ајдустската чета на дедо Димо. Со неа во 1895 година учествува во [[Мелничко востание|Мелничкото востание]] на [[Македонски комитет|Македонскиот комитет]]. При разбивањето на четата е заробен и затворен.
 
Бил суден од војводски суд и убиен во првите денови на [[Младотурска револуција|Хуриетот]] поради обвинение и инсистирање од страна на [[Тодор Александров]]<ref>Думбалаковъ, Михаилъ. Презъ пламъцитѣ на живота и революцията, томъ ІІ, София, 1937, стр. 202.</ref>.
 
== Извори ==
<references/>
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Спасов, Јордан}}
[[Категорија:Дејци на ВМОРО]]
 
{{Дејци на МРО}}
 
[[bg:Йордан Спасов (революционер)]]

Прегледник