Јаким Алулов

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јаким од Алулој)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден непознато
Вевчани, Македонија
Починал декември 1903
Вишни, Македонија

Јаким Алулов бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на Македонската револуционерна организација.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој е роден во Вевчани, тогашна Отоманска империја. Се приклучува во Македонската револуционерна организација во 1901 година. Од 1903 година Јаким Алулов е регионален војвода. За време на Илинденското востание Јаким Алулов раководи со четата на Струшки Дримкол. Умира во декември 1903 година во Вишни [2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија ВМРО, Скопје 2015, стр. 8-9
  2. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 7.