Разлика помеѓу преработките на „Петко К’нев“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (MacedonianBoy ја премести страницата Петко К'нев на Петко К’нев: поправка)
'''Петко К‘невК’нев''' бил македонски револуционер, војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
== Биографија ==
Петко е роден во Колибито. Завршува основно образование и по задушувањето на [[Илинденското востание]] се приклучува на [[ВМОРО]] и влегува како четник во внатрешноста на Македонија. Од пролетта 1904 година е четник во кратовскиот војвода [[Јордан Спасов]]. Во 1905 година е четник при [[Иван Наумов Алабакот]] и учествува во борбата кај [[Павлешенци]].

Прегледник