Разлика помеѓу преработките на „Александар Бујнов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
'''Александар Иванов Ненов''' ({{lang-bg|Александър Буйнов}}), наречен '''Бујнов''' ([[26 септември]] [[1879]] - [[27 септември]] [[1924]]) е бугарски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
== Биографија ==
== Извори ==
Бујнов е роден во [[Шумен]], [[Бугарија]]. Во младоста се занимавал со актерство.
 
Бујнов во [[1903]] влегува во ТМОРО и станува близок соработник на [[Јане Сандански]]. По [[Младотурска револуција|Младотурската револуција]] е еден од основачите на [[Народна федеративна партија|Народната федеративна партија]], а во [[1912]], заедно со [[Стоју Хаџиев]], е избран за пратеник на НФП во Отоманскиот парламент.
 
Во април 1923 година е избран за пратеник во Бугарското собрание. Убиен е на [[27 септември]] [[1924]] каj село Добриниште, [[Разлог]], од страна на приврзаниците на [[Тодор Александров]].
{{Дејци на МРО}}
[[Категорија:Македонски војводи]]

Прегледник