Кољо Аврамов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кољо Аврамов
Роден Нова Загора, Бугарија
Занимање револуционер

Кољо Аврамов бил македонски револуционер учесник во македонското револуционерно движење, војвода и деец на Македонската револуционерна организација.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Аврамов е роден во Нова Загора, Бугарија. Влегува во ВМОРО. Во Илинденското востание со чета од 80 души се бори со редовна турска војска во близина на селото Мезек [2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 2
  2. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска револуционерна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 5.