Димитар Ајвазов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Димитар Ајвазов бил македонски револуционер учесник во македонското револуционерно движење и деец на Македонската револуционерна организација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ајвазов е роден во бунархисарското село Чонгара, Турција. Влегува во ВМОРО во 1898 година. Во 1902 година станува бугарски учител во Бунархисар и влегува во локалниот револуционерен комитет [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 5.