Разлика помеѓу преработките на „Папа Инокентиј VII“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 9 месеци
с
Стилска исправка, replaced: бил римски → — римски, '''Папа → ''', Никулец за папа → папа-никулец, )( → ;
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Григур → Григориј)
с (Стилска исправка, replaced: бил римски → — римски, '''Папа → ''', Никулец за папа → папа-никулец, )( → ;)
other = Инокентиј (појаснување)
}}
'''Папа Инокентиј VII''' ([[лат.]] Innocentius PP. VII)(; околу [[1336]] - [[6 ноември]] [[1406]]) бил римски [[папа]] од [[17 октомври]] [[1404]] до [[6 ноември]] [[1406]]. Тој бил [[кардинал]] и архиепископ на [[Равена]]. Негвото двегодишно папство не сменило нипшто во однос на позицијата на [[Римокатоличка црква|ринокатоличката црква]] по прашањето на [[Големата шизма|шизмата]]. Во тоа време во Рим се појавил хуманистот Џанфранческо Поџио Бачолини, кој станал секретар на папата.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Папи}}
{{Никулец за папа-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}

Прегледник