Папа Григориј XIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Грегор XIII)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gregorius XIII
Gregory XIII.jpg
Родено име Уго Бонкомпањи
Папа од 13 мај 1572
Папа до 10 април 1585
Претходник Папа Пиј V
Наследник Папа Сикст V
Роден 7 јануари 1502
Болоња, Италија
Починал 10 април 1585
Рим
Други папи по име Григур (појаснување)

Папа Григур XIII (лат. Gregorius PP. XIII) (7 јануари 1502 - 10 април 1585) бил римски папа од 13 мај 1572 до 10 април 1585. Ги спроведувал одлуките донесени на Тридентскиот собор. Им помагал на француските католици во борбата против хугенотите и ја организирал Вартоломејската ноќ (24 август 1572) во која биле убиени неколку илјади хугеноти. Римскиот колеџ го добил своето име токму по него (Грегоријански колеџ). Извршил и реформи во јулијанскиот и грегоријанскиот календар.