Прејди на содржината

Шутна (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шутна
Šutna
Шутна is located in Slovenia
Шутна
Шутна
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′24.9″N 15°29′47.1″E / 45.856917° СГШ; 15.496417° ИГД / 45.856917; 15.496417
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,67 км2 (0,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000207599999207,6 м
Население (2020)
 • Вкупно123
 • Густина74/км2 (190/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Шутна (словенечки: Šutna) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.