Прејди на содржината

Стрмно Ребро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стрмно Ребро
Strmo Rebro
Стрмно Ребро is located in Slovenia
Стрмно Ребро
Стрмно Ребро
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′48.3″N 15°26′13.6″E / 45.980083° СГШ; 15.437111° ИГД / 45.980083; 15.437111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,54 км2 (0,21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000400199999400,2 м
Население (2020)
 • Вкупно16
 • Густина30/км2 (77/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Стрмно Ребро (словенечки: Strmo Rebro) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.