Гора (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гора
Gora
Гора is located in Slovenia
Гора
Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′19.2″N 15°27′5.4″E / 45.972000° СГШ; 15.451500° ИГД / 45.972000; 15.451500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,87 км2 (0,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000424500000424,5 м
Население (2020)
 • Вкупно101
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Гора (словенечки: Gora) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.