Чретеж кај Кршко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чретеж кај Кршко
Čretež pri Krškem
Чретеж кај Кршко is located in Slovenia
Чретеж кај Кршко
Чретеж кај Кршко
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′58.1″N 15°27′41″E / 45.966139° СГШ; 15.46139° ИГД / 45.966139; 15.46139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,68 км2 (0,26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000367300000367,3 м
Население (2020)
 • Вкупно49
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Чретеж кај Кршко (словенечки: Čretež pri Krškem) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.