Чрешњице над Пиљавшко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чрешњице над Пиљавшко
Črešnjice nad Pijavškim
Чрешњице над Пиљавшко is located in Slovenia
Чрешњице над Пиљавшко
Чрешњице над Пиљавшко
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′29.9″N 15°24′29.9″E / 45.974972° СГШ; 15.408306° ИГД / 45.974972; 15.408306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,87 км2 (0,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000342100000342,1 м
Население (2020)
 • Вкупно25
 • Густина29/км2 (74/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Чрешњице над Пиљавшко (словенечки: Črešnjice nad Pijavškim) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.