Здоле (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Здоле
Zdole
Поглед на Здоле
Здоле is located in Slovenia
Здоле
Здоле
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′33″N 15°32′34.5″E / 45.97583° СГШ; 15.542917° ИГД / 45.97583; 15.542917
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,77 км2 (1,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000310899999310,9 м
Население (2020)
 • Вкупно285
 • Густина76/км2 (200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8272

Здоле (словенечки: Zdole) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.