Кобиле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кобиле
Kobile
Кобиле is located in Slovenia
Кобиле
Кобиле
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′11.1″N 15°26′23.1″E / 45.953083° СГШ; 15.439750° ИГД / 45.953083; 15.439750
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,69 км2 (0,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000315899999315,9 м
Население (2020)
 • Вкупно32
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Кобиле (словенечки: Kobile) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.