Село (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Село
Selo
Село is located in Slovenia
Село
Село
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′40.2″N 15°27′5.9″E / 45.861167° СГШ; 15.451639° ИГД / 45.861167; 15.451639
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,36 км2 (0,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000150500000150,5 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина28/км2 (72/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Село (словенечки: Selo) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.