Горења Вас кај Лесковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горења Вас кај Лесковец
Gorenja vas pri Leskovcu
Горења Вас кај Лесковец is located in Slovenia
Горења Вас кај Лесковец
Горења Вас кај Лесковец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′21.9″N 15°27′31.4″E / 45.922750° СГШ; 15.458722° ИГД / 45.922750; 15.458722
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,76 км2 (0,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000162500000162,5 м
Население (2020)
 • Вкупно131
 • Густина170/км2 (450/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Горења Вас кај Лесковец (словенечки: Gorenja vas pri Leskovcu) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.