Пристава под Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пристава под Рака
Pristava pod Rako
Пристава под Рака is located in Slovenia
Пристава под Рака
Пристава под Рака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′4″N 15°22′25.9″E / 45.91778° СГШ; 15.373861° ИГД / 45.91778; 15.373861
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,35 км2 (0,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000193400000193,4 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина29/км2 (74/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Пристава под Рака (словенечки: Pristava pod Rako) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.