Прејди на содржината

Рака (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рака
Raka
Поглед на Рака
Рака is located in Slovenia
Рака
Рака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′42.7″N 15°22′56.3″E / 45.928528° СГШ; 15.382306° ИГД / 45.928528; 15.382306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,24 км2 (0,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000263800000263,8 м
Население (2020)
 • Вкупно330
 • Густина270/км2 (690/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Рака (словенечки: Raka) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.