Велики Камен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велики Камен
Veliki Kamen
Велики Камен is located in Slovenia
Велики Камен
Велики Камен
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′18.2″N 15°31′12.1″E / 46.038389° СГШ; 15.520028° ИГД / 46.038389; 15.520028
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,03 км2 (1,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000295100000295,1 м
Население (2020)
 • Вкупно209
 • Густина69/км2 (180/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8282

Велики Камен (словенечки: Veliki Kamen) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.