Голек (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голек
Golek
Голек is located in Slovenia
Голек
Голек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′37.7″N 15°27′14.9″E / 45.960472° СГШ; 15.454139° ИГД / 45.960472; 15.454139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,11 км2 (0,43 ми2)
Надм. вис.&10000000000000426800000426,8 м
Население (2020)
 • Вкупно128
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Голек (словенечки: Golek) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.