Микоте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Микоте
Mikote
Микоте is located in Slovenia
Микоте
Микоте
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′52.8″N 15°23′21.5″E / 45.914667° СГШ; 15.389306° ИГД / 45.914667; 15.389306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,98 км2 (0,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000194099999194,1 м
Население (2020)
 • Вкупно53
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Микоте (словенечки: Mikote) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.