Плетерје (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плетерје
Pleterje
Плетерје is located in Slovenia
Плетерје
Плетерје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′9.3″N 15°31′48.7″E / 45.969250° СГШ; 15.530194° ИГД / 45.969250; 15.530194
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,6 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000285199999285,2 м
Население (2020)
 • Вкупно189
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8272

Плетерје (словенечки: Pleterje) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.