Смечице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Смечице
Smečice
Смечице is located in Slovenia
Смечице
Смечице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′46.8″N 15°22′48.8″E / 45.963000° СГШ; 15.380222° ИГД / 45.963000; 15.380222
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,15 км2 (0,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000338500000338,5 м
Население (2020)
 • Вкупно37
 • Густина32/км2 (83/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Смечице (словенечки: Smečice) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.