Велики Корен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велики Корен
Veliki Koren
Велики Корен is located in Slovenia
Велики Корен
Велики Корен
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′57.3″N 15°23′3.3″E / 45.899250° СГШ; 15.384250° ИГД / 45.899250; 15.384250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,6 км2 (0,2 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Велики Корен (словенечки: Veliki Koren) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.