Жадовинек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жадовинек
Žadovinek
Skyline of Жадовинек
Жадовинек is located in Slovenia
Жадовинек
Жадовинек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′2.9″N 15°29′39.9″E / 45.934139° СГШ; 15.494417° ИГД / 45.934139; 15.494417
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,17 км2 (1,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000155900000155,9 м
Население (2020)
 • Вкупно95
 • Густина30/км2 (78/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Жадовинек (словенечки: Žadovinek) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.