Мртвице (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мртвице
Mrtvice
Мртвице is located in Slovenia
Мртвице
Мртвице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′51.6″N 15°30′55.8″E / 45.914333° СГШ; 15.515500° ИГД / 45.914333; 15.515500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,64 км2 (1,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000154599999154,6 м
Население (2020)
 • Вкупно217
 • Густина60/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Мртвице (словенечки: Mrtvice) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.