Бучерца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бучерца
Bučerca
Бучерца is located in Slovenia
Бучерца
Бучерца
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′31.9″N 15°30′42.5″E / 45.975528° СГШ; 15.511806° ИГД / 45.975528; 15.511806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,8 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000335500000335,5 м
Население (2020)
 • Вкупно81
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Бучерца (словенечки: Bučerca) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.