Долењи Лесковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долењи Лесковец
Dolenji Leskovec
Поглед на Долењи Лесковец
Долењи Лесковец is located in Slovenia
Долењи Лесковец
Долењи Лесковец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′53.1″N 15°27′15.1″E / 45.998083° СГШ; 15.454194° ИГД / 45.998083; 15.454194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна4,95 км2 (1,91 ми2)
Надм. вис.&10000000000000251099999251,1 м
Население (2020)
 • Вкупно288
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8280

Долењи Лесковец (словенечки: Dolenji Leskovec) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.