Средње Пијавшко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средње Пијавшко
Srednje Pijavško
Средње Пијавшко is located in Slovenia
Средње Пијавшко
Средње Пијавшко
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′15.5″N 15°25′54.3″E / 45.987639° СГШ; 15.431750° ИГД / 45.987639; 15.431750
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,48 км2 (0,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000171800000171,8 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина17/км2 (43/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Средње Пијавшко (словенечки: Srednje Pijavško) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.