Прејди на содржината

Брезје во Подбочје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезје во Подбочје
Brezje v Podbočju
Брезје во Подбочје is located in Slovenia
Брезје во Подбочје
Брезје во Подбочје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′14.1″N 15°29′29.8″E / 45.837250° СГШ; 15.491611° ИГД / 45.837250; 15.491611
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,91 км2 (0,74 ми2)
Надм. вис.&10000000000000532200000532,2 м
Население (2020)
 • Вкупно38
 • Густина20/км2 (52/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Брезје во Подбочје (словенечки: Brezje v Podbočju) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.