Прејди на содржината

Планина кај Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планина кај Рака
Planina pri Raki
Планина кај Рака is located in Slovenia
Планина кај Рака
Планина кај Рака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′8.7″N 15°22′19.3″E / 45.952417° СГШ; 15.372028° ИГД / 45.952417; 15.372028
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,59 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000352300000352,3 м
Население (2020)
 • Вкупно73
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Планина кај Рака (словенечки: Planina pri Raki) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.