Калце-Накло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калце-Накло
Kalce - Naklo
Калце-Накло is located in Slovenia
Калце-Накло
Калце-Накло
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′44.9″N 15°27′6.9″E / 45.879139° СГШ; 15.451917° ИГД / 45.879139; 15.451917
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,24 км2 (0,86 ми2)
Надм. вис.&10000000000000153900000153,9 м
Население (2020)
 • Вкупно164
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Калце-Накло (словенечки: Kalce - Naklo) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.