Локве (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локве
Lokve
Локве is located in Slovenia
Локве
Локве
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′7.2″N 15°30′11.4″E / 46.018667° СГШ; 15.503167° ИГД / 46.018667; 15.503167
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,88 км2 (0,73 ми2)
Надм. вис.&10000000000000277399999277,4 м
Население (2020)
 • Вкупно70
 • Густина37/км2 (96/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8280

Локве (словенечки: Lokve) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.