Прејди на содржината

Градишче кај Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градишче кај Рака
Gradišče pri Raki
Градишче кај Рака is located in Slovenia
Градишче кај Рака
Градишче кај Рака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′17.1″N 15°22′52.3″E / 45.938083° СГШ; 15.381194° ИГД / 45.938083; 15.381194
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,54 км2 (0,21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000285600000285,6 м
Население (2020)
 • Вкупно4
 • Густина7,4/км2 (19/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Градишче кај Рака (словенечки: Gradišče pri Raki) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.