Ардро под Велики Трн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ардро под Велики Трн
Ardro pod Velikim Trnom
Ардро под Велики Трн is located in Slovenia
Ардро под Велики Трн
Ардро под Велики Трн
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′37.9″N 15°23′22.6″E / 45.960528° СГШ; 15.389611° ИГД / 45.960528; 15.389611
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,71 км2 (0,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000377300000377,3 м
Население (2020)
 • Вкупно45
 • Густина63/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Ардро под Велики Трн (словенечки: Ardro pod Velikim Trnom) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.