Велики Дол (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велики Дол
Veliki Dol
Велики Дол is located in Slovenia
Велики Дол
Велики Дол
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′19.7″N 15°32′7.8″E / 46.022139° СГШ; 15.535500° ИГД / 46.022139; 15.535500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,77 км2 (1,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000274899999274,9 м
Население (2020)
 • Вкупно143
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8282

Велики Дол (словенечки: Veliki Dol) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.